26 Ağustos 2018 Pazar

Türkiye Dışında Karadeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler Hangileridir?

Hadi ipucu olarak Karadeniz hakkında bilgiler sorulacak. 26 Ağustos Hadi ipucu için Türkiye dışında Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler hangileridir sorusunu yanıtlayacağız.Hadi Bilgi Yarışması kazandırmaya ve bu sırada öğrenmeyi sağlamaya devam ediyor. 26 Ağustos Hadi ipucu, İnstagram sayfasından açıklandı. Buna göre yarışmacılara Türkiye dışında Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler sorulacak. Biz de Türkiye’nin Karadeniz’deki komşularını ele alacağız. Her günün ipucuna ulaşmak için yarışmadan önce Merak Konuları Hadi ipucu bağlantımızı kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

İpucu şu şekilde sorulmuştu: “Karadeniz, Asya ve Avrupa kıtaları arasında bulunan bir denizdir. Her ne kadar kara sınırından komşumuz olmasa da bazı ülkelerle ortak denizleri paylaşıyoruz. Türkiye dışında Karadeniz’e kıyısı olan ülkeleri biliyor musunuz?”


karadenize kıyısı olan ülkeler

Karadeniz Hakkında Bilgiler

Karadeniz bir dönemler aslında deniz değil, büyük bir tatlı su gölüydü. Yüzbinlerce yıl önce bugün Marmara Denizi olarak adlandırdığımız deniz ile birleşen Karadeniz, bu şekilde okyanuslarla dolaylı yoldan bağlantı kurarak deniz oldu.

Karadeniz kıyı şeridi toplamda 8 bin kilometre civarındadır. Bu kıyılar birçok ülke sınırları içerisinde bulunmaktadır. Karadeniz’in en derin noktası deniz seviyesinden 2.210 metre derinliktedir. Denizin toplam alanı ise 461 bin kilometrekaredir.

Karadeniz’ kıyısı olan ülkeler

Karadeniz kıyısında 6 ülke bulunmaktadır. Bunlardan birisi elbette Türkiye’dir. Ülkemizde Karadeniz’e kıyısı olan iller doğudan batıya doğru sırasıyla Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ’dır.

Karadeniz kıyısındaki ülkemiz dışındaki diğer 5 ülke ise Bulgaristan, Romanya, Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’dır. Bunlarla Karadeniz’i paylaşsak da yalnızca Bulgaristan ve Gürcistan ile kara sınırımız bulunmaktadır. Bu 6 ülkenin arasından en uzun kıyı şeridi ülkemize aittir.


0 yorum:

Yorum Gönderme