31 Ağustos 2018 Cuma

Marie Curie ve Frederic Chopin’in Ortak Noktası Nedir?

31 Ağustos Hadi ipucu belli oldu. Buna göre Marie Curie ve Frederic Chopin ortak noktası ipucu sorusu olacak. Yazımızda Marie Curie kimdir, Frederic Chopin kimdir ve ortak noktaları nedir sorularını yanıtlıyoruz.

Hadi Bilgi Yarışması ipuçlarını sayfamızda yarışmacılara sunmaya devam ediyoruz. İnstagram hesabından yapılan paylaşıma göre 31 Ağustos Hadi İpucu Marie Curie ve Frederic Chopin hakkında olacak. Yazımızda bu iki önemli ismin ortak noktası nedir sorusunun yanı sıra kısa bilgiler de vereceğiz. Hadi İpucu bağlantımız üzerinden her yarışmadan önce ipucu sorusuna ulaşabilirsiniz.İpucu şöyle açıklanmıştı: “Marie Curie bildiğiniz üzere ünlü bir kimyager ve fizikçi. Yaptığı tehlikeli radyoaktif çalışmalarla tanınan bir bilim insanıdır. Frederic Chopin ise romantik dönemde yaşamış bir piyanist ve müzik dehası. Bu iki önemli ismin ortak noktası sizce ne olabilir?”


hadi ipucu

Marie Curie kimdir?

Ünlü bilim insanının asıl adı Maria Sklodowska'dır. Curie 7 Kasım 1867'de dünyaya gelmiştir. Nobel Ödülü kazanan ilk kadın bilim insanı olarak tarihe geçti. Eşi Pierre Curie ile birlikte polonyum ve radyum elementlerini keşfettiler. Eşi Pierre'in ölümünden sonra ise Marie Curie X-ray ışınlarını geliştirdi. Ünlü bilim insanı 4 Temmuz 1934'te öldü.

Frederic Chopin kimdir?

Frederic Chopin Polonya’nın en büyük bestecisi olarak bilinir. Chopin 1 Mart 1810 yılında, Polonya'daki Zelazowa Wola'da dünyaya geldi. Orta sınıf bir aileden gelen Frederic, ilk bestesini 7 yaşında yaptı ve bir yıl sonra gösteriler yapmaya başladı. 1832'de Fransa’ya taşındı. Müzikte gelişimini burada yaptı ve mükemmel bir piyano öğretmeni olarak tanındı. Piyano kompozisyonları günümüzde hala bestecilere ışık tutmaktadır. 17 Ekim 1849'da hayatını kaybetti.

Marie Curie ve Frederic Chopin’in ortak noktaları

Bu iki önemli tarihi kişiliğin ortak noktalarını inceledik. Biri müzisyen, biri bilim insanı olan Marie Curie ve Frederic Chopin ortak noktalar olarak iki yerde kesişiyor. Bu ikilinin ilk ortak noktası ikisinin de Polonyalı olması ve Polonya’da doğmasıdır. Bir diğer ortak noktaları ise her ikisinin de Fransa’da yaşamış ve Fransa’da ölmüş olmalarıdır.


0 yorum:

Yorum Gönderme