11 Ağustos 2018 Cumartesi

Fifa Kokartı Nedir? Fifa Kokartlı Türk Hakemler

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FİFA, hakemlerine FİFA kokartı veriyor. Peki FİFA kokartı nedir? FİFA Kokartlı Türk hakemler kimlerdir? Hadi ipucu yazımızda yer alıyor.

Biz en çok UEFA’yı duyuyoruz. Ancak uluslararası futbolun başında Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği yer alıyor. Dünyanın en popüler sporu olarak bilinen futbolun güncel kuralları, turnuvaların oynanacağı yerler gibi tüm detayları bu kuruluş belirliyor. Bu yazımızda özellikle FİFA kokartı nedir sorusuna yanıt arıyoruz. Bu konu Hadi ipucu olarak da yarışmacıların karşısına çıkacak.

fifa kokartlı türk hakemler

FİFA nedir?

Orijinal ismi Fédération Internationale de Football Association olan kuruluş, 1904 yılında İsviçre’nin Zürih kentinde kuruldu. Merkezi hala Zürih’te olan, İsviçre’ye bağlı bir dernektir. Kuruluşun UEFA gibi 211 üye dernekleri vardır. Amacı ise futbolun sürekli olarak iyileştirilmesidir.Futbol, dünyaca ünlü bir spordur. Bu nedenle oyun nerede oynanırsa oynansın kurallar her yerde aynı olmalıdır. FİFA, hakemler için hakemlik standartlarının gelişmeye devam etmesini sağlamaya çalışan bir kuruluştur. Oyunun kurallarının her yerde aynı şekilde uygulanması için hakemlere büyük önem verilir.

FİFA Kokartı nedir?

Yukarıda belirtiğimiz gibi FİFA, hakemlerin eğitimine büyük önem veriyor. Dünya Kupası, Şampiyonlar Ligi, kıta şampiyonaları gibi önemli organizasyonlarda görev alacak hakemleri de bu kuruluş belirliyor. Elbette bu maçları yönetecek hakemler için FİFA’nın koyduğu bazı standartlar bulunuyor.İşte bu standartları sağlayan, belirli bir seviyede olan hakemler, kuruluş tarafından eğitime alınıyor. Sürekli eğitim programı çerçevesinde uygulanan bu eğitimin sonucunda hak kazanan hakemler, FİFA kokartı almaya hak kazanıyor. Yani özetle FİFA kokartı, uluslararası maçları yönetmek üzere seçilmiş hakemlere verilen unvandır.

FİFA Kokartlı Türk Hakemler

2018 yılı itibariyle FİFA kokartı almış Türk hakemler, kuruluş tarafından duyuruldu. Buna göre Cüneyt Çakır, Neslihan Muratdağı, Hüseyin Göçek, Melis Özçiğdem, Mete Kalkavan, Cansu Tryak, Halil Umut Meler, Halis Özkahya, Ali Palabıyık ve Alper Ulusoy’un kokartı bulunuyor.

Kokartlı yardımcı hakemlerimiz ise Bahattin Duran, Sedef Aktan, Kerem Ersoy, Deybet Gök, Mustafa Eyisoy, Mürvet Yavuztür, Ekrem Kan, Betül Nur Yılmaz, Serkan Olguncan, Tarık Ongun, Esat Sancaktar, Ceyhun Sesigüzel, İbrahim Çağlar Uyarcan ve Kemal Yılmaz’dır.


0 yorum:

Yorum Gönderme