23 Ağustos 2018 Perşembe

Basketbolda Atışlar Kaç Sayı Kazandırır? Basketbol Saha Ölçüleri ve Sayılar

Bu akşamki spor gecesinde Hadi ipucu basketboldan olacak. Bu yazımızda basketbolda atışlar kaç sayılıktır, hangi atışlar vardır sorularına yanıt vereceğiz. Ayrıca basketbol saha ölçüleri de yazımızda olacak.Hadi Bilgi Yarışması’nda 23 Ağustos saat 20:30’da spor gecesi olacak. Bu yarışmada tüm sorular sporla ilgili konulardan gelecek. Bu nedenle akşamın Hadi ipucu da basketbol dalından geliyor. Bu yazımızda basketbolda hangi atışlar vardır, sayı çeşitleri nelerdir, atışlar kaç sayı kazandırır gibi sorulara yanıt verip, basketbol saha ölçülerine genel bir bakış atacağız.

İpucu şöyle açıklanmıştı: “Hadi bu akşam Spor Gecesi yarışmasıyla 20:30. İpucumuz da sevdiğimiz bir spor dalından geliyor. Bildiğiniz üzere basketbolda atışlara göre takımların aldığı sayılar da değişiyor. Bu atışları ve kaç puan kazandırdıklarını bir araştıralım o zaman.”

basketbolda atışlar ve sayılar


Basketbolda atışlar

Basketbol, diğer adıyla sepet topu oyununda müsabaka hava atışı ile başlar. Oyuncuların yaptığı atışlar hook shot, jump shot, turnike gibi isimlendirilir. Ancak bunlar yalnızca atış şekilleridir ve alınan sayıyı etkilemez.

Basketbolda atışlar kaç sayılıktır?

Bu sporda 1 sayı, 2 sayı ve 3 sayı şeklinde sayılar kazanılır. 3 sayı atış çizgisinin gerisinden atılan her basket 3 sayı kazandırır. Oyuncu kendi potasının altından basket atsa dahi kazanılacak en fazla sayı 3’tür. 3 sayı atış çizgisinin içerisinden atılacak olan her baskete ise 2 puan verilir. Oyuncunun ayağı atış sırasında 3 sayı çizgisine basmış ise, bu 2 sayı olarak değerlendirilir.Muhtemel Hadi ipucu sorusu ise 1 sayıyı kazandıran atıştan gelecektir. Basketbolda serbest atıştan basket yapılırsa bu 1 puan kazandıracaktır. Bir oyuncuya atış sırasında faul yapılırsa ya da faul yapan takımın o çeyrekteki faul hakkı dolmuşsa serbest atış kararı alınır.

Basketbol saha ölçüleri

Yukarıda 3 sayı çizgisinden ve serbest atıştan bahsetti. 3 sayı çizgisi dairesel çizilir ve potaya en uzak noktası 7,24 metre, en yakın noktası ise 6,75 metredir. Tam saha uzunluğu 26 ya da 28 metre, saha genişliği ise 14 ya da 15 metre olarak ölçülür. Pota yüksekliği standart olarak 3,05 metre yüksekliğindedir.


0 yorum:

Yorum Gönderme